Bambus je souhrnný název pro množství rodů trav z čeledi lipnicovitých vyznačujících se dřevnatými stébly. Jsou vesměs řazeny do podčeledi bambusové. Největší druhy dorůstají do výšky až přes 40 metrů.
Bambus je díky rychlosti růstu zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejrychleji rostoucí rostlina světa. Dokáže vyrůst až o 91 centimetrů za den, což je rychlost 0,00003 km/h. Ve středověku se v Číně z bambusu vyráběly zbraně a mnohé jiné nástroje.
Společně s borovicí a slivoní patří k oblíbeným symbolickým rostlinám Číny a Japonska a je s nimi zobrazován v motivu "tří zimních přátel" ve výtvarném umění, užitém umění i poezii.
Zmínky z dobových dokumentů o užití bambusových vláken v textiliích svědčí o jejich pravděpodobné existenci již v dávné historii (např. lana z bambusu před 2000 lety).
Existuje několik způsobů výroby bambusových vláken, z nich v dnešní době nejpoužívanější, i z důvodů nejlepších užitných vlastností, je chemicky zpracovaný materiál z bambusové štěpky na bambusovou viskózu.
Bambusové vlákno se vyrábí mechanicky nebo chemicky ze stonku bambusu Guizhu.
Mechanické zpracování
Pokud je materiál bambusu zpracován tímto způsobem, je výsledná látka tvrdá a strukturou podobná spíše lněnému plátnu. Vlákna se odkližují (zpravidla s pomocí enzymů), bělí, případně mastí emulzí a řežou na požadovanou délku. Zpracování na přízi je velmi nákladné, použití vláken je proto velmi omezené.
Vlákna upravená bez ekologicky škodlivých prostředků
Vlákno se získává z bambusu druhu Guizhu na speciálně vypěstované a udržované plantáži v čínské provincii Kuej-čou. Kůra se odškrabuje ze stonků na poloautomatických strojích, materiál se pak několikrát střídavě máčí v enzymové a vodní lázni, prochází potěracím a válcovým mykacím strojem. Vytříděná část vláken pak dále zpracovává průchodem několika pasáží protahovacích strojů a česáním. Finální úprava sestává z bělení a čištění peroxidem.
Bambusová viskóza
Oblibě se hodně těší bambusová viskóza, která se v principu vyrábí obdobně, jako jiné viskózové vlákna – např. Lyocell (Tencel) či bavlněná viskóza. Bambus je naložen do alkalického roztoku, díky kterému dojde k rozložení bambusových vláken na celulózu ve formě roztoku (kaše). Tento roztok je pak tlačen tryskou, následně ochlazen, takto vzniká vlákno. Následnou procedurou je pak alkalické rozpouštědlo z vlákna odstraněno. Výsledkem této úpravy je pak vlákno velmi jemné, hladké a poddajné.
VÝHODY: Vlákna bambusové viskózy jsou na omak měkčí a příjemnější než bavlna, jsou odolnější proti množení bakterií (díky obsahu látky kun), je tedy antibakteriální, antistatický, velmi prodyšný, má přírodní lesk, v létě příjemně chladí.
NEVÝHODY: Samostatné vlákno není tolik nosné jako jiné materiály, má tendenci se mírně prověšovat a podle použitého vstupního materiálu pro výrobu viskózy, se můžou na povrchu látky tvořit drobné žmolky. Proto jej kombinujeme s dalšími materiály a díky tomu umocňujeme jeho pozitivní vlastnosti.
ÚDRŽBA: teplota praní 40 º, šetrný program na jemné prádlo, nízké otáčky, žehlit na nízkou teplotu.
Zdroj:
https://www.swicofil.com/commerce/products/bam-regenerated/285/introduction
https://link.springer.com/article/10.1186/s40691-015-0054-5
https://www.academia.edu/3744098/Bamboo_A_Holistic_Approach_to_a_Renewable_Fibre_for_Textile_Design
http://www.bioversityinternational.org/fileadmin/bioversity/publications/Web_version/572/ch10.htm